10 نکته macOS برای افزایش بهره وری شما

برخی از برنامه های تقویم به شما امکان می دهند تمام رویدادهای آینده خود را به صورت یک لیست عمودی مشاهده کنید. بسیاری از کاربران متوجه می‌شوند که این نوع حالت مشاهده با خیره شدن به رابط تقویم معمولی، از آنجایی که خلاصه‌ای سریع از کل برنامه آنها در روزها و ماه‌های آینده را ارائه می‌دهد.

وقتی متنی را در Mac انتخاب می کنید، فشار دهید فرمان-C آن را در کلیپ بورد کپی می کند و فشار می دهد Command-V آن را به همراه هر قالب بندی می چسباند.

توجه داشته باشید که -int آرگومان تعداد برنامه های اخیرا باز شده را که می خواهید بعد از تقسیم کننده در Dock نمایش دهید را مشخص می کند (در این مورد 10). شما می توانید شماره را به تناسب تغییر دهید.منبع

هنگامی که یک فایل یا پوشه بزرگ را با استفاده از گزینه‌های Copy و Paste در مکان دیگری در Finder کپی می‌کنید، نشانگر پیشرفت نمودار دایره‌ای در کنار نام مورد کپی شده به شما ایده می‌دهد که چقدر طول می‌کشد تا کپی کامل شود. اگر به نظر می‌رسد که بیشتر از آنچه می‌خواهید طول می‌کشد، همیشه می‌توانید کپی را موقتاً متوقف کرده و بعداً آن را از سر بگیرید. در اینجا نحوه کار آن آمده است.

پیش فرض ها نوشتن com.apple.dock show-recents -bool true;
پیش فرض ها نوشتن com.apple.dock show-recent-count -int 10;
killall داک

وقتی چندین فایل را در Finder هایلایت می کنید، می توانید از آن استفاده کنید تغییر نام… گزینه ای در منوی Ctrl کلیک کنید تا همه آنها را تغییر نام دهید. گفتگوی تغییر نام همچنین به شما امکان می دهد فقط فایل های خاصی را در یک انتخاب تغییر نام دهید که نام آنها شامل یک قطعه مشخص از متن شناسایی است. اگر ده‌ها یا صدها فایل در پوشه‌ای با نام‌های مختلف دارید و فقط می‌خواهید آن فایل‌هایی را تغییر دهید که حاوی یک کلمه خاص هستند، واقعاً مفید است.

بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث برای مک در دسترس هستند که تصاویر را برای شما تبدیل می‌کنند، اما اگر از macOS Monterey یا نسخه‌های بالاتر استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از Quick Action یک تصویر یا مجموعه‌ای از تصاویر را مستقیماً از داخل Finder تبدیل کنید.

اخیرا باز شده است


اگر به راحتی می‌توانید دستورات را در ترمینال بچسبانید، می‌توانید تعداد برنامه‌هایی که اخیراً باز شده‌اند را افزایش یا کاهش دهید که در Dock شما نشان داده می‌شوند. یک پنجره ترمینال را باز کنید و موارد زیر را در خط فرمان قرار دهید، سپس Enter را فشار دهید:

در macOS Ventura‌، اگر چندین عکس دارید که می‌خواهید به یک روش ویرایش کنید، یا اگر در یک عکس تغییراتی ایجاد کرده‌اید که می‌خواهید در عکس دیگری تکرار کنید، می‌توانید از ابزارهای ویرایش کپی و پیست جدید در اپلیکیشن عکس.

کپی 🀄


اگر یک کپی را در میانه راه با استفاده از دکمه X متوقف کنید، یک نسخه شبح‌شده از فایل یا پوشه در محل مقصد باقی می‌ماند. فقط کافیست روی آن کلیک کنید و گزینه پایان کپی کردن آن به شما داده می‌شود، یا می‌توانید کپی Resumable را نگه دارید و در زمان دیگری که راحت‌تر است، انتقال را تمام کنید.

5. تبدیل سریع تصاویر در Finder

عکس ها


برای استفاده از گزینه جدید ابتدا یک تصویر را باز کنید، کلیک کنید ویرایش کنید، سپس تغییرات خود را انجام دهید. وقتی کارتان تمام شد، انتخاب کنید تصویر -> کپی ویرایش ها از نوار منو، سپس تصویر (یا تصاویر) را که می خواهید آنها را در آن جایگذاری کنید انتخاب کنید. در نهایت، انتخاب کنید Image -> Paste Edits از نوار منو

10. نمایش برنامه های اخیر بیشتر در Dock

جستجو کردن


برای اطمینان از فعال بودن جستجوی سریع وب سایت، را انتخاب کنید Safari -> تنظیمات… از نوار منو، را انتخاب کنید جستجو کردن را انتخاب کنید و مطمئن شوید که کادر کنار آن علامت زده شده است جستجوی سریع وب سایت را فعال کنید. اگر روی مدیریت وب سایت ها … دکمه کنار کادر انتخاب، همچنین می‌توانید فهرست میانبرهای جستجوی وب‌سایت Safari را مشاهده کنید، وب‌سایت‌های جداگانه را حذف کنید یا فهرست را به طور کامل پاک کنید.

4. یک فایل کپی را متوقف کنید تا بعدا از سر گرفته شود

تقویم


در ظاهر، برنامه تقویم اپل برای macOS فاقد ویژگی مشابه است. با این حال، یک راه برای اجبار یک نمای لیست که شامل همه رویدادهای شما می شود وجود دارد. کلیک کنید بر روی جستجو کردن را در گوشه سمت راست بالای پنجره تقویم وارد کنید و تایپ کنید دو نقل قول دوتایی (“”) برای ایجاد لیستی از تمام رویدادهای آینده. این کار کپی کردن چندین رویداد و جای‌گذاری آن‌ها در برنامه‌های دیگر به ترتیب زمانی را آسان‌تر می‌کند.

3. جستجوی سریع وب سایت را در سافاری انجام دهید

نکته پاداش: برای خروج از برنامه باز شده با App Switcher، برنامه را برجسته کرده و ضربه بزنید س. برای خروج سریع از چند برنامه، با کلید Tab از روی همپوشانی استفاده کنید و در حین حرکت روی Q ضربه بزنید.

7. جستجو و جایگزینی متن در نام فایل ها

روش های مختلفی برای جستجوی وب در مرورگر سافاری اپل وجود دارد. یکی از روش های کمتر شناخته شده، جستجوی سریع وب سایت نام دارد. این گزینه برای کار با سایت هایی طراحی شده است که دارای یک فیلد جستجوی داخلی هستند، مانند قسمتی که می توانید در بالای صفحه اصلی در MacRumors.com پیدا کنید. در اینجا نحوه کار آن آمده است.

اکثر کاربران قدیمی macOS از Application Switcher آگاه هستند. با استفاده از آن فراخوانی می شود Command-Tab میانبر صفحه‌کلید، و فهرستی از تمام برنامه‌هایی که در حال حاضر در مک شما اجرا می‌شوند، به شما امکان می‌دهد به سرعت بین آنها جابجا شوید.

ویژگی 10 نکته بهره وری
این مقاله فرض می‌کند که شما از Mac با سیستم عامل MacOS Ventura استفاده می‌کنید، اما بیشتر این نکات در نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل مک اپل نیز کار می‌کنند.

1. متن را بدون قالب بندی کپی و جایگذاری کنید

فرض کنید می‌خواهید مقالاتی را در MacRumors جستجو کنید که به «هدست» اشاره می‌کنند. به جای تایپ کردن «هدست macrumors» در نوار آدرس سافاری برای دریافت نتایج از موتور جستجوی پیش‌فرض خود، می‌توانید به MacRumors.com بروید و از قسمت جستجوی ارائه شده در بالای صفحه استفاده کنید.

وقتی نوبت به کار بر روی مک می‌رسد، ترفندهای بسیار مفیدی برای صرفه‌جویی در زمان در macOS پنهان شده‌اند که احتمال زیادی وجود دارد که حداقل یکی دو مورد را از دست بدهید. در اینجا 10 نکته سریع آورده شده است که هر یک از آنها می تواند کلیدی برای افزایش بهره وری شما باشد.

در macOS، Text Clipping مجموعه‌ای از متن است که از یک برنامه به مکان دیگری در Mac خود کشیده‌اید، جایی که به یک نوع فایل مستقل تبدیل می‌شود. این ویژگی نسبتاً کمتر شناخته شده حداقل از زمان Mac OS 9 وجود داشته است و روشی مناسب برای ذخیره تکه‌های متن از تقریباً هر جایی برای استفاده بعدی در برنامه یا سند دیگر ارائه می‌کند.

بریدن


برای استفاده از متن انتخاب شده در فایل دیگری مانند سند Pages، بریده متن را به سند باز بکشید و متن به طور خودکار در هر کجا که مکان نما قرار دارد جایگذاری می شود. می‌توانید بریده را به همان روش در انواع فایل‌ها و برنامه‌های باز، از جمله موتورهای جستجوگر مرورگر، پنجره‌های نوشتن نامه، پروژه‌های Xcode و موارد دیگر جای‌گذاری کنید.

9. ویرایش های عکس را کپی و جایگذاری کنید

تبدیل تصویر


اگر با آن‌ها آشنا نیستید، Quick Actions به شما کمک می‌کند تا وظایف خاصی مانند ایجاد PDF یا چرخاندن یک تصویر را مستقیماً از Finder یا دسکتاپ بدون باز کردن برنامه انجام دهید. اقدام سریع “تبدیل تصویر” می تواند به سرعت یک فایل تصویر را از یک فرمت به فرمت دیگر تبدیل کند. همچنین به شما امکان می‌دهد انتخاب‌ها را به صورت دسته‌ای تبدیل کنید، اندازه فایل را تغییر دهید، و انتخاب کنید که آیا فراداده فایل در تصویر تبدیل شده باقی بماند یا خیر.

تعویض برنامه


یکی از عملکردهایی که اغلب نادیده گرفته می شود App Switcher توانایی آن در باز کردن فایل ها است. به سادگی شروع به کشیدن یک فایل از پنجره Finder کنید، سپس App Switcher را فراخوانی کنید و فایل را روی نماد برنامه مربوطه در همپوشانی بکشید. فایل را رها کنید و باید در برنامه انتخاب شده باز شود.

بریدن


برای ایجاد یک برش متن، به سادگی هر قطعه از متن را برجسته کنید و آن را با ماوس خود به دسکتاپ یا پنجره باز یاب بکشید. این متن برجسته شده – از جمله هر قالب بندی متن غنی – را به عنوان یک فایل .textclipping با نام چند کلمه اول متنی که انتخاب کرده اید ذخیره می کند، اما می توانید به راحتی نام آن را تغییر دهید تا قابل شناسایی تر شود.

بدون قالب بندی


اگر ترجیح می دهید متن کپی شده را در جای دیگری به عنوان متن کاملاً ساده جایگذاری کنید، از کلید ترکیبی استفاده کنید Command-Shift-V و از هرگونه قالب بندی حذف می شود.

2. همه رویدادهای تقویم را به صورت فهرست مشاهده کنید

تغییر نام دهید


همه فایل‌های یک پوشه را انتخاب کنید (مطمئن شوید همه از یک نوع هستند، در غیر این صورت کار نمی‌کند)، سپس Ctrl کلیک کنید و انتخاب کنید. تغییر نام…. انتخاب کنید متن را جایگزین کنید در اولین کشویی اکنون به سادگی متن شناسایی را که می خواهید جایگزین کنید در قسمت “یافتن” تایپ کنید و متنی را که می خواهید جایگزین کنید در قسمت “Replace With” وارد کنید، سپس کلیک کنید. تغییر نام دهید.

8. از بریده متن استفاده کنید

جستجو کردن


اگر جستجوی سریع وب سایت فعال باشد، سافاری به یاد می آورد که شما از فیلد جستجوی MacRumors استفاده کرده اید و پیشنهاد می کند دوباره از آن در جستجوهای بعدی که شامل نام وب سایت می شود استفاده کنید. برای مثال، اگر “macrumors” و سپس “deals” را مستقیماً در نوار آدرس سافاری تایپ کنید، macrumors.com را برای “معاملات” جستجو کنید همانطور که در بالا نشان داده شده است، گزینه در کادر پیشنهادات ظاهر می شود. با انتخاب آن نتایج فوری از عملکرد جستجوی خود MacRumors در سایت به دست می‌آید.

در macOS، یک گزینه مفید به نام نمایش برنامه‌های اخیر در Dock (موجود در تنظیمات سیستم -> دسکتاپ و داک) یک تقسیم‌کننده به سمت راست Dock شما اضافه می‌کند و بعد از آن برنامه‌هایی را که اخیراً استفاده کرده‌اید و به‌طور دائم متصل نشده‌اند را نمایش می‌دهد. این گزینه فقط سه برنامه اخیراً استفاده شده را نشان می دهد که از آن زمان بسته شده اند. اگر گردش کار شما کارآمدتر باشد اگر بیشتر نشان داده شود چه؟

برای استفاده از Convert Image Quick Action، یک فایل تصویری را انتخاب کنید یا یک کادر انتخاب را روی چندین فایل بکشید، سپس Ctrl کلیک کنید و انتخاب کنید. اقدامات سریع -> تبدیل تصویر. در گفتگوی ظاهر شده، قالب مورد نظر (JPEG، PNG، یا HEIF) و اندازه فایل خروجی (کوچک، متوسط، بزرگ یا واقعی) را انتخاب کنید. برای حفظ فراداده تصویر اصلی در تصویر خروجی، کادر را علامت بزنید، سپس روی Convert to کلیک کنید [Format]. تصویر تبدیل شده در همان پوشه با تصویر اصلی ذخیره می شود که دست نخورده باقی می ماند.

6. Files From App Switcher را باز کنید