کوالکام اتصال ماهواره ای را به تلفن های هوشمند اندرویدی می آورد


کوالکام امروز اعلام کرد که قصد دارد اتصال ماهواره‌ای را به نسل بعدی گوشی‌های هوشمند اندرویدی بیاورد و به تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند مانند سامسونگ و گوگل راهی برای رقابت با Emergency SOS از طریق ویژگی ماهواره‌ای که اپل در کنار مدل‌های آیفون 14 ارائه کرده است، ارائه دهد.

qualcomm snapdragon gen 2
Snapdragon Satellite یک راه حل پیام رسانی دو طرفه مبتنی بر ماهواره است که از طریق شرکت ماهواره ای Iridium ارائه شده است. کوالکام می‌گوید پشتیبانی از پیام‌رسانی با استفاده از اتصال ماهواره‌ای در پلتفرم موبایل اسنپدراگون ۸ نسل ۲ تعبیه خواهد شد و گوشی‌های هوشمندی که از این فناوری استفاده می‌کنند از نیمه دوم سال ۲۰۲۳ عرضه خواهند شد.

کوالکام می‌گوید که از عملکرد Snapdragon Satellite برای شروع پیام‌های اضطراری استفاده می‌شود، شبیه به Emergency SOS اپل از طریق ویژگی Satellite که از طریق همکاری با Globalstar در دسترس قرار گرفته است. کوالکام همچنین از ارسال پیامک و اتصال در مکان‌های دورافتاده، روستایی و فراساحلی به عنوان موارد استفاده احتمالی برای Snapdragon Satellite یاد می‌کند که نشان می‌دهد ممکن است در آینده محدود به استفاده در مواقع اضطراری نباشد.

در حالی که Snapdragon Satellite برای اولین بار در گوشی‌های هوشمند راه‌اندازی می‌شود، کوالکام می‌گوید که می‌تواند برای لپ‌تاپ، تبلت، وسایل نقلیه و دستگاه‌های IoT نیز استفاده شود، با OEM و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند خدمات برند منحصربه‌فردی را که از اتصال ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، متمایز کرده و ارائه دهند.

Snapdragon Satellite از صورت فلکی ماهواره ایریدیوم استفاده می کند که از طیف باند L استفاده می کند که ایریدیوم می گوید نسبت به فرکانس های استفاده شده توسط شبکه های دیگر “در برابر آب و هوا مقاوم تر است”. تلفن‌های هوشمند اندرویدی که از Snapdragon Satellite استفاده می‌کنند همچنان برای عملکرد به دید واضحی از آسمان نیاز دارند و پیام‌ها را می‌توان در کمتر از 10 ثانیه با اتصال ثابت ارسال کرد.

علاوه بر همکاری با ایریدیوم، کوالکام همچنین قصد دارد با گارمین همکاری کند تا خدمات واکنش اضطراری را برای کاربران ارائه دهد. هنوز اطلاعاتی در مورد اینکه سازندگان گوشی های هوشمند Iridium، Qualcomm و Android چگونه قصد دارند برای دسترسی به ماهواره از مشتریان هزینه کنند، صحبتی نشده است.منبع