پلتفرم بازی ابری استادیا گوگل امروز خاموش می شود


گوگل امروز چهارشنبه، 18 ژانویه، سرویس بازی ابری Stadia خود را به طور رسمی تعطیل می‌کند، زیرا نتوانست جذابیتی را که شرکت انتظار داشت به دست آورد. سرورهای Google که میزبان این سرویس هستند قرار است در ساعت 11:59 شب به وقت اقیانوس آرام خاموش شوند.

گوگل استادیا
این سرویس که در نوامبر 2019 راه اندازی شد، به گونه ای طراحی شد که امکان بازی های مبتنی بر ابر را در طیف وسیعی از دستگاه ها، از جمله رایانه های شخصی، کروم بوک ها، مک ها، آیفون ها و آی پدها فراهم کند.

در اوایل سال 2021، گزارش‌هایی مبنی بر جذب بی‌نظیر Stadia در میان گیمرها، اندکی پس از تصمیم گوگل برای کشتن تنها استودیوی بازی‌سازی Stadia، Stadia Games and Entertainment (SG&E) که تنها دو سال از عمر آن می‌گذرد، آغاز شد.

از زمانی که تعطیلی این سرویس در سپتامبر 2022 اعلام شد، گوگل به قول خود مبنی بر بازپرداخت وجه هر کسی که در طول فعالیت Stadia خرید کرده است، از جمله بازی ها، محتوای قابل دانلود و کنترلرهای ارائه شده توسط این سرویس، عمل کرده است. این شرکت پردازش بازپرداخت را در نوامبر آغاز کرد و قبلاً گفته بود که انتظار دارد “اکثریت” بازپرداخت ها را تا پایان بازی امروز پردازش کند.

کنترلرهای Stadia برای اتصال مستقیم به سرورهای Stadia از طریق Wi-Fi، به جای اتصال به کنسول یا رایانه شخصی طراحی شده‌اند، اما هر کدام شامل یک تراشه بلوتوث استفاده نشده است. بنابراین، گوگل ابزاری را به مالکان ارائه می دهد تا کنترلرهای Stadia را قادر به استفاده از بلوتوث کنند، که به آنها امکان می دهد پس از بسته شدن Stadia با ماشین های محلی استفاده شوند.

گوگل با انتشار آخرین بازی Stadia، هفته گذشته تعطیل شد. بازی کرم، که توسعه دهندگان از آن برای آزمایش سرویس قبل از انتشار استفاده کردند.

برای ماه‌ها منتهی به بسته شدن، فروشگاه Stadia بسته شده است و تمام تجارت در پلتفرم Stadia از جمله تراکنش‌های درون بازی پایان یافته است. اطلاعات بیشتر در مورد بازپرداخت برای کاربران Stadia را می توانید در وب سایت Google بیابید.منبع