مک مینی 256 گیگابایتی و مک بوک پرو 512 گیگابایتی نسبت به مدل های قبلی سرعت SSD کمتری دارند.

به لطف افزایش عملکرد M2، مک بوک ایر جدید و مک بوک پرو 13 اینچی حتی در مقایسه با لپ تاپ های مک با تراشه قدرتمند M1، بسیار سریع هستند. این سیستم‌های جدید از یک NAND با چگالی بالاتر استفاده می‌کنند که ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی را با استفاده از یک تراشه ارائه می‌کند. در حالی که معیارهای SSD 256 گیگابایتی ممکن است تفاوتی را در مقایسه با نسل قبلی نشان دهد، عملکرد این سیستم‌های مبتنی بر M2 برای فعالیت‌های دنیای واقعی حتی سریع‌تر است.

به روز رسانی: همانطور که توسط 9to5Macمک‌بوک پرو جدید همچنین با پیکربندی ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی به دلیل کاهش تراشه‌های NAND، سرعت SSD پایین‌تری دارد.منبع

ما برای اظهار نظر بیشتر در مورد این موضوع با یک سخنگوی اپل تماس گرفته‌ایم و در صورت شنیدن پاسخ، این داستان را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

مدل‌های 13 اینچی مک‌بوک پرو و ​​مک‌بوک ایر با تراشه M2 و 256 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی نیز به دلیل داشتن یک تراشه NAND، سرعت SSD پایین‌تری دارند و ظاهراً اپل تصمیمی برای تغییر مسیر با مک مینی جدید ندارد.

در بیانیه ای که با آستانه سال گذشته، اپل ادعا کرد که مک‌های مبتنی بر M2 عملکرد «حتی سریع‌تری» برای فعالیت‌های دنیای واقعی دارند، اما مشخص نیست که آیا این بیانیه به عملکرد SSD یا عملکرد کلی سیستم اشاره دارد یا خیر.

در حالی که مک مینی جدید با تراشه M2 قیمت پایه 599 دلاری پایین تری دارد، مدل پایه با حافظه 256 گیگابایتی در مقایسه با مدل نسل قبلی با تراشه M1 و حافظه 256 گیگابایتی، سرعت خواندن و نوشتن SSD پایین تری دارد.

مک مینی M2 2023
حذف مک مینی جدید که توسط کانال یوتیوب Brandon Geekabit به اشتراک گذاشته شده است نشان می دهد که مدل 256 گیگابایتی تنها به یک تراشه ذخیره سازی 256 گیگابایتی مجهز شده است، در حالی که همان پیکربندی با تراشه M1 دارای دو تراشه 128 گیگابایتی است. این تفاوت توضیح می دهد که چرا مدل جدید از SSD کندتر برخوردار است، زیرا چندین تراشه NAND سرعت بالاتری را امکان پذیر می کند.

مشتریانی که به دنبال سریع‌ترین سرعت‌های SSD هستند باید مطمئن شوند که M2 Mac mini خود را با حداقل 512 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی پیکربندی می‌کنند تا از این مشکل جلوگیری کنند. یک SSD کندتر می‌تواند بر سرعت انتقال فایل تأثیر بگذارد، و عملکرد کلی نیز می‌تواند اندکی تاثیر بگذارد، زیرا مک‌ها به طور موقت از فضای SSD به عنوان حافظه مجازی زمانی که RAM فیزیکی به طور کامل استفاده می‌شود، استفاده می‌کنند.

ما با برنامه سنجش سرعت Blackmagic Disk Speed ​​Test تایید کرده‌ایم که سرعت خواندن و نوشتن SSD برای مک مینی جدید 256 گیگابایتی هر کدام حدود 1500 مگابایت بر ثانیه است که از 30٪ تا 50٪ کمتر از سرعت خواندن و نوشتن برای مشابه قبلی است. مدل نسل، اگرچه نتایج معیار و عملکرد دنیای واقعی می تواند متفاوت باشد.

در مورد مک مینی رده بالاتر با تراشه M2 Pro، مدل پایه با 512 گیگابایت فضای ذخیره سازی، به نظر می رسد دو تراشه NAND کمتر از مدل مبتنی بر اینتل که جایگزین آن شده است، طبق گزارشی که توسط برایان استاکی از MacStadium به اشتراک گذاشته شده است.