قانون جدید اتحادیه اروپا می تواند اپل را مجبور کند تا به سایر فروشگاه های برنامه، بارگذاری جانبی و قابلیت همکاری iMessage اجازه دهد

یکی از جدیدترین موارد افزوده شده به DMA، الزامی است که خدمات پیام رسانی، تماس صوتی و تماس ویدیویی را با هم قابل اجرا کند. قوانین قابلیت همکاری از لحاظ نظری به این معنی است که برنامه های متا مانند واتس اپ یا مسنجر می توانند درخواست همکاری با چارچوب iMessage اپل را داشته باشند و اپل مجبور به تبعیت از اتحادیه اروپا خواهد شد.

اپل همچنین با قوانین مشابهی در ایالات متحده مواجه است، به طوری که قانونگذاران مجلس نمایندگان ایالات متحده در ماه ژوئن لوایح ضد انحصار را معرفی کردند که در صورت تصویب منجر به تغییرات عمده در صنعت فناوری می شود.

مارگرته وستاگر، معاون اجرایی رئیس جمهور در بیانیه ای که همراه با بیانیه مطبوعاتی کمیسیون بود، گفت: “DMA چشم انداز دیجیتال را عمیقاً تغییر خواهد داد.” با آن، اتحادیه اروپا یک رویکرد فعالانه برای تضمین بازارهای دیجیتال منصفانه، شفاف و قابل رقابت اتخاذ می کند. تعداد کمی از شرکت های بزرگ قدرت بازار قابل توجهی را در دست دارند. دروازه بانانی که از موقعیت تثبیت شده در بازارهای دیجیتال برخوردار هستند باید نشان دهند که ما از تمام دروازه بانان بالقوه، رقبای آنها یا سازمان های مصرف کننده دعوت می کنیم که بیایند و در مورد نحوه اجرای بهترین DMA با ما صحبت کنند.”

قوانین جدید اتحادیه اروپا از امروز به اجرا گذاشته شد که می تواند اپل را وادار کند تا به کاربران اجازه دهد به فروشگاه های برنامه های شخص ثالث دسترسی داشته باشند و اجازه بارگذاری جانبی برنامه در آیفون و آی پد را بدهد، از جمله دیگر تغییرات گسترده ای که برای منصفانه تر و رقابتی تر کردن بخش دیجیتال طراحی شده است.

اپل به دلیل حجم گردش مالی سالانه اش در اتحادیه اروپا، مالکیت و بهره برداری از پلتفرم هایی با تعداد زیادی کاربر فعال و «موقعیت مستحکم و بادوام» به دلیل مدت زمان طولانی، تقریباً مطمئن است که به عنوان «دروازه بان» طبقه بندی می شود. این معیارها را برآورده کرده است و بنابراین مشمول قوانین مندرج در DMA خواهد بود.

هنگامی که کمیسیون اطلاعات کامل را دریافت کرد، 45 روز کاری فرصت خواهد داشت تا ارزیابی کند که آیا شرکت مورد نظر آستانه ها را برآورده می کند و آنها را به عنوان دروازه بان تعیین کند. پس از تعیین آنها، دروازه بانان حداکثر تا 6 مارس 2024 شش ماه فرصت خواهند داشت تا با الزامات DMA مطابقت کنند.

DMA در دسامبر 2020 توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شد و در مارس 2022 توسط پارلمان و شورای اروپا در زمان بی سابقه موافقت شد. اکنون به مرحله اجرای شش ماهه می رود و از 2 می 2023 اعمال می شود. پس از آن، ظرف دو ماه و حداکثر تا 3 ژوئیه 2023، دروازه بانان بالقوه باید در صورت رسیدن به آستانه های تعیین شده توسط DMA، خدمات پلت فرم اصلی خود را به کمیسیون اطلاع دهند.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.منبع

DMA می تواند اپل را وادار کند که تغییرات عمده ای در نحوه عملکرد اپ استور، پیام ها، فیس تایم و سیری در اروپا ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است مجبور شود به کاربران اجازه دهد تا فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث و برنامه‌های جانبی را نصب کنند، به توسعه‌دهندگان این امکان را بدهد تا با سرویس‌های خود اپل همکاری نزدیک داشته باشند و پیشنهادات خود را در خارج از اپ استور تبلیغ کنند و از سیستم‌های پرداخت شخص ثالث استفاده کنند و دسترسی داشته باشند. داده های جمع آوری شده توسط اپل

اگر (یا به احتمال زیاد، زمانی که) اپل به عنوان دروازه بان تعیین شود، باید تغییرات عمده ای در پلتفرم های آیفون و آی پد ایجاد کند تا شرایط را برآورده کند. در ماه مارس، قبل از تصویب این قانون، اپل گفت که “نگران است که برخی مفاد DMA آسیب‌پذیری‌های امنیتی و حریم خصوصی غیرضروری برای کاربران ما ایجاد کند.”

کمیسیون اروپا
بر اساس قانون بازارهای دیجیتال (DMA)، این قوانین برای غول‌های فناوری که معیارهای «دروازه‌بان» آن را برآورده می‌کنند، اعمال می‌شود و آنها را مجبور می‌کند خدمات و پلتفرم‌های مختلف خود را برای شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان دیگر باز کنند.