طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

در محیطهای درمانی و مطبهای دندانپزشکی همیشه افرادی مراجعه می کنند که با یک ناراحتی خاصی به آن محیط طراحی داخلی مطب مامایی می آیند. علاوه بر این، گیاهان بیشتر، نیز سطح اکسیژن مطب را افزایش می دهند، یک آرامبخش طبیعی! نور روز همچنین می تواند به کاهش سطح باکتری های موجود در غبار و سلول های مرده پوست انسان کمک کند. در فضای داخلی این کلینیک فضا با استفاده از پارچه ایی به رنگ تیره تر پوشیده شده است و در فضای خصوصی، سطح بالایی از حریم خصوصی را فراهم می کند. مشورت گرفتن از پزشکان نیز در ارائه طرح زیبا و حرفه ای و متناسب با تخصص آنها بسیار کمک کننده می باشد. با پیشرفت فناوری، روشهای استفاده از آنها در مراکز بهداشتی و مطب ها نیز باید پیشرفت کند.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار میباشد چرا که مراجعه کنندگان به کلینیک شما به دنبال زیبایی هستند و این امر کار شما در طراحی دکوراسیون داخلی سخت مینماید از طرفی رعایت موارد بهداشتی و در نظر گرفتن آن در چیدمان و دکوراسیون، محدودیت هایی را ایجاد مینماید که با طراحی هوشمندانه میتوان این محدویت ها را کنار زد. آخرین نکته در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی انتخاب رنگ ها می باشد. بخش مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سونوگرافی باید به آن پرداخت، طراحی کمد اداری ، میز اداری مورد نیاز مانند جانمای پرینتر و جانمای دستگاه DVR است. با توجه به این که در اتاق سونوگرافی دستگاه ها و تجهیزاتی وجود دارد، بنابراین مهم ترین نکته در طراحی دکوراسیون فضای داخلی این اتاق دسترسی آسان به تجهیزات و وسایل آن در کنار رعایت موارد ایمنی و بهداشتی می باشد.

مبلمان در تمام کلینیک ها وجود دارد. یکی از این ترکیبات کنار هم قرار دادن رنگ سفید و رنگ خاکستری می باشد که تمام ویژگی های ذکر شده را دارد. یکی از تفاوت های بسیار مهم و اساسی در بازسازی مطب پزشکی و دندانپزشکی در مقایسه با بازسازی منزل و محل کار وهمچنین با بازسازی دکوراسیون داخلی منزل که همواره باید به ان ترتیب اثر داد ماهیت و نوع کاربری و مدنظر قرار دادن امکانات و وسایل پزشکی و تاسیسات مربوط به آنهاست در بازسازی مطب پزشک بسته به نوع تخصص آن ممکن است نیاز به اقدامات زیربنایی جهت نصب برخی تجهیزات پزشکی داشته باشیم اقلامی چون اتاق لیزر که باید ایزوله باشد یا نصب یونیت های دندانپزشکی و تاسیسات آن و طراحی کانتر و صندلی های انتظار همچنین تاسیسات ربوط به لوله کشی آب برای اتاق های متعدد، تهویه مطبوع و عایق های صدا و نور و اشعه های ساتع شده از دستگاه های پزشکی و.. با قرار دادن گیاهان طبیعی در فضاهای داخلی درمانی می توان حضور طبیعت را تداعی کرد. به توصیه کارشناسان و طراحان داخلی استفاده از گیاهان طبیعی در طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک ها و مطب ها می تواند نقشی مهم در تسکین و آرامش روحی مراجعه کنندگان داشته باشد.

همینطور برای ایجاد تاچ های رنگی از رنگ زرد عسلی هماهنگ با رنگ چوب و سبزآبی برای کف استفاده شده است. در مرکز کف سالن یک حجم شفاف سفید شیشه ای قرار داده شده است. در طراحی میز ها نیز باید یک کنسول جهت نگه داری فایل در نظر گرفته شود. طراحان می بایستی در طراحی این گونه مراکز به نکاتی مانند تقسیم بندی فضایی، تهویه مناسب، نور ، رنگ و راحتی مبلمان و بسیاری از موارد دیگر توجه داشته باشند که شرح تمامی آن ها به طور جامع در این مقاله نمی گنجد. معماری در این قاره ویژگی های منحصر به فردی دارد، در بین کشورهای آسیایی معماری بودایی دارای تنوع بسیار زیاد است و همچنین در بعضی از کشورهای این قاره معماری به طبیعت گرایش پیدا کرده است. اگر شما نیز قصد دارید تا فضایی کاربردی، منحصر به فرد و در عین حال زیبایی را برای مطب و یا کلینیک خود طراحی کنید، می توانید با مشاوران و کارشناسان شرکت معماری و طراحی داخلی آوگون تماس حاصل نمایید. هنگام بررسی چگونگی بهترین طراحی داخلی برای مطب ها و مراکز مراقبت های بهداشتی، احتمالاً در مورد عناصر معماری موثر، چیزهایی شنیده اید. آنچه افراد هنگام ورود به مطب دندانپزشکی می بینند و تجربه می کنند می توانند بر تمام تجربه آنها تأثیر بگذارد.

طراحی برای محیط های پزشکی دارای حساسیت های سیاه را در هنگام طراحی باید رعایت کنید. از آن سال به بعد بر اساس تجربه و عملکرد و اعتبار، پروژه های متفاوت را در زمینه های طراحی مطب و کلینیک های دندانپزشکی و پزشکی برای پزشکان طراحی و اجرا کردیم. يك پزشك راست دست (و حتي خيلي از پزشكان چپ دست) بيمار را از سمت راست معاينه ميكنند، بنابراين بايد كابينت لوازم و سينك در سمت راست تخت معاينه قرار گيرد. مطب زنان و زایمان نیز از این دست است. حال می گوییم این رنگ یک رنگ عالی برای استفاده در طراحی داخلی مطب می باشد، چرا که رنگ های قرمز و زرد در یک رابطه ی متقابل سردی رنگ مشکی را از بین می برند و از طرفی رنگ مشکی هم از قدرت انرژیک رنگ های زرد و قرمز کاهش می دهد و این چنین می شود که رنگ قهوه ای یک رنگ مطلوبی از ترکیب این سه رنگ به وجود می آید. این سند بهدنبال مهار زمینههای آسیبهای اجتماعی در سه فضای مدرسه، خانواده و محله با تأکید بر مدرسه بهعنوان جدیترین فضای اجتماعی کودکان و نوجوانان است. ما تلاش می کنیم تا بتوانیم در این دیدار برنده باشیم و امیدوارم بتوانیم سه امتیاز این بازی را کسب و شرایطمان را در جدول بهبود ببخشیم.

فعالیت درمانی دارید حتما باید در بازسازی مطب و کلینیک خود فضای مناسب اروحیات و احوال آنها را مدنظر قرار دهید مثلا در بازسازی مطب کودکان استفاده از رنگ های شاد و محیط بازی بچه ها و یا در طراحی مطب زنان باید صندلی ها را با سایز بزرگتر و راحت تر طراحی نمد تا خانم های باردار به واسطه شرایط جسمی خود احساس راحتی کنند همچنین در بازسازی کلینیک پزشکی مختص افراد سالمند حتما مسیر حمل ویلچر را باید رعایت کنید در نظر داشتن همین موارد کوچک تاثیر بسزایی در محبوبیت شما بین بیماران دارد. هم چنین باید دقت کنیم که از یک رنگ در تمام طراحی استفاده نکنیم؛ چرا که باعث خستگی و یکنواختی می شود. وجود این ماشین ها در مناطق انتظار یا پذیرایی، نیاز به یک میز تحریر بزرگ را که مردم را از کارمندان شما جدا می کند، برطرف می سازد.

طراحی و دکوراسیون داخلی مطب ها بخصوص مطب های روانشناسی و روانپزشکی از جمله مواردی است که از حساسیت بالایی برخوردار است. از طرفی از آنجایی که امکان آلودگی به دلیل رفت و آمد بالا در این گونه فضاها زیاد است بهتر است از کفپوش هایی استفاده شود که تمیز کردن و نگهداری از آن ها بسیار راحت می باشد . نور مناسب فاکتور مهمی در طراحی تمامی فضاها می باشد ولی در برخی طراحی ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. در حالیکه فقط در یک فضای بزرگ میتوان فضای انتظار مجزا در نظر گرفت، جدا کردن محل پذیرش از محل انتظار، بخشی از اهداف را پوشش می دهد که هم تجربه کارکنان و هم بیماران را بهبود می بخشد.در درجه اول، یک اتاق انتظار جداگانه به بیماران حریم خصوصی بیشتری می دهد. یکی از آن ها مطب زنان و زایمان است. این سبک فضای داخلی لازم نیست که بر ظرفیت صندلی ها برای نشستن تعداد بیشتر بیماران یا به خطر انداختن عملکردهای اصلی کلینیک تأثیر بگذارد. یکی از عملکردهای اصلی طراحی داخلی مطب، ایجاد احساس امنیت و آرامش در بیماران است.

به عنوان مثال، انتخاب و تأثیر رنگ بر خلق و خو از نمونه هایی از روندهای معمول طراحی داخلی مطب ها است. این موضوع می تواند در برخی از کلینیک ها و مطب ها مانند مطب های اطفال و زنان و زایمان که مراجعه کنندگان آن ها در وضعیتی حساس تر از سایرین هستند بیش تر حس شود. همچنین در مطب هایی که مخصوص بیماران مغز و اعصاب است و بیماران با حالات روحی متفاوت در این مطب ها وارد می شوند، بایستی از رنگ های روشن و تلفیق منطقی و آرام آن با دیگر رنگ ها استفاده کنیم. به طور خلاصه می توان گفت که فضای روشن و ساده ی این مطب مامایی تجربه ای متفاوت و دلنشینی را برای مادرانی که در انتظار فرزند خود هستند ایجاد کرده است. دلیل آن هم کاملا روشن است. به طور کلی به دلیل این که در کلینیک چندین پزشک فعالیت دارند و رفت و آمد مراجعهکنندگان و بیماران بسیار زیاد می باشد، لازم است.

همچنین چیزهای زیادی وجود دارند که تا شما در فضا وارد نشوید، نمی توانید به آن فکر کنید. با توجه کافی به قسمت پذیرش کلینیک خود ، می توانید به مردم احساس کنید که در آستانه زندگی بهتر ایستاده اند. شما باید در درجه اول به این نکته توجه کنید که به چه رنگهایی علاقهمند هستید؟ اما عوامل بیشتری وجود دارد که باید قبل از شروع پروژه طراحی داخلی مطب خود در نظر بگیرید. جایی که چیدمان مبلمان متناسب با نیازهای فردی به مراجعان کمک می کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند. ادغام آنها در فرایندهای خروجی بیمار به شما کمک می کند اطلاعات زیادی جمع آوری کنید. در هر زمینه ای که فعالیت می کنید باید شناخت مناسبی از متقاضیان خود داشته باشید ای امر از بازسازی مطب دندانپزشکی گرفته تا هر حرفه و شغل دیگری چه بازسازی مطب پزشکی باشد و چه هر فعالیت دیگری از مهم ترین مسائلی است که باید مدنظر قرار دهید با شناخت بیشتر نسبت به نیاز های مراجعین خود و مرتفع ساختن آنها قطعا سهم بیشتری از آنها را به سوی خود جلب خواهید نمود و از درآمد بیشتری برخوردار خواهید شد اگر شما در زمینه کودکان یا سالمندان یا زنان باردار و..

چرا که با انجام طراحی داخلی، نه تنها مطب زیباتری خواهید داشتف بلکه دامنه عملکرد بیشتری نیز در اختیار شما قرار می گیرد. هر چه ایدههای نوآورانهتری به کار ببرید، تاثیر بیشتری روی مراجعه کنندگان میگذارید. آیا فقط می خواهید برای شما طراحی کند یا نه حتی قصد دارید، علاوه بر آن کار های مشاوره و نظارت را نیز به او واگذار کنید؟ تجربه بیمار، رضایت او و رضایت کارکنان بهبود یافته و این امر مطب شما را شلوغ تر و محبوب تر می کند. مطب مانند هر فضای کاری دیگر، نیاز به نور مناسب برای کار دارد. فاصله زمانی بین تکمیل امتیاز مطب و اعلام عدم نیاز مراکز دولتی به خدمات آنان، مشکل گروهی از همکاران جوان است. از آن جایی که این تجهیزات و وسایل حساس هستند باید نحوه چیدمان به گونه ای باشد که حتی الامکان فقط اپراتور و یا دکتر به آن ها دسترسی داشته باشند. ایده ها و خلاقیت های ارائه شده توسط سایر معماران، می تواند به ارائه طرح های خلاقانه کمک نمایند. با ورود خدمات زیبایی به عرصه پزشکی کاربری بسیاری از بخش های سلامت دچار دگرگونی شد در سالهای قبل مطب های پزشکی و کلینیک های ارائه دهنده فعالیت های درمانی کارکردی سلامت محور داشتند و به صرف داشتن یک محیط پاکیزه و بهداشتی دغدغه بیماران را برطرف می نمودند اما با اضافه شدن بحث زیبایی در مطب های دندانپزشکی و پزشکان اعمال زیبایی نیاز متقاضیان دیگر صرفا برطرف ساختن مشکلات سلامتی نبود و بسیاری از کاربران این حیطه اساسا بیماری خاصی نداشته بلکه جهت دریافت امکاناتی برای زیباتر شدن خود به این مطب ها و کلینیک ها مراجعه می کنند در این شرایط بحث رقابت نیز بین پزشکان در گرفت و یکی از عواملی که بر ذهن کاربر تاثیر گذار است چشم نوازی محیط داخلی مطب و کلینیک پزشکی و طراحی دکوراسیون داخلی و المان های به کار رفته در آن است.