سرگذشت شرکت اپل

اَپل در اکتبر ٢٠٠٥ میلادى آی پاد ویدئو را معرفى کرد، نسخه پنجم آی پاد را که توانایی پخش نه تنها موسیقی را داشت، بلکه کاربران با استفاده از آیپاد ویدئو قادر به مشاهده عکس ها و تماشای فیلم ها نیز بودند. چندین فیلم مختلف از زندگى استیو جابز ساخته شده است که براى آشنایى بیشتر با زندگى شخصى و کارى جابز بسیار جالب مى باشد، البته هر کدام از زوایاى مختلفى به زندگى او پرداخته اند و نمى توان گفت که این فیلم ها نگاه جامعه و دقیقى دارند. سپس در سال ١٩٩٨ میلادى، بعد از بازگشت مجدد استیو جابز به اپل تغییرات زیادى رخ داد، هنگامی که این شرکت اعلام کرد که سری جدید کامپیوتر اى مک را با اى مک 3 جى (iMac 3G) مجله خبری iphone-mobile عرضه مى کند. آی پاد اصلی به خاطر کلید چرخشى معروف آن شناخته شده است، که به کاربران کمک می کند تا از این طریق موسیقی خود را با سهولت تغییره دهد. در سال ١٩٨٤ میلادى، تغییرات بسیار خوبى صورت گرفت، هنگامى که استیو جابز از مک پرده بردارى نمود و این محصول اَپل را در آگهى مشهور سوپربول (مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی قهرمانى) به جهان معرفى کرد. یکى دیگر از فیلم هاى به نام استیو جابز (Steve Jobs) ساخت ٢٠١٥ میلادى است که یک فیلم زندگى نامه درام امریکایى با نویسندگى آرون سورکین (Aaron Sorkin) و کارگردانى دنى بویل (Danny Boyle) مى باشد.

استیو وازنیک به عنوان یکى دیگر از بنیان گزاران اپل شناخته مى شود. هنگامی که فروش مکینتاش شروع به سقوط نمود، استیو جابز از هیئت مدیره اپل کناره گیرى کرد. استیو جابز او را تشویق به سرمایه گذارى در شرکت اپل کرد تا با ده درصد سهام همچون داور در شرکت باشد. اپل برای تمام سخت افزارهای بزرگ خود که در طول سالها ساخته، مشهور مى باشد، ولى آیتیونز به عنوان یک پخشکننده چند رسانهای کمک کرده است تا سرمایه این شرکت افزایش یابد. ولى شرکت اَپل اصرار دارد که این دلیل گاز لگوى سیب اَپل نیست و تنها گاز را طراحى لگوى سیب اضافه شده تا با گیلاس اشتباه گرفته نشود. آیفون ٤ ای اولین تلفن همراه با دستیار شخصی اپل سیری (Siri) بود، ولى اولین آیفون اس ٥ شامل پردازنده ٦٤ بیتی با سیستمعامل آیاواس ٧ بود که به کاربران اجازه می داد تا بسیارى نیازهاى خود را مانند یک کامپیوتر شخصى با آن انجام دهند که در عین حال به طور باورنکردنی سریع بود. اى مک 3 جى یک رایانه شخصی all-in-one بود که مانیتور و پردازنده را در یک سیستم قرار داد و اولین رایانه ای بود که در واقع می توانست داخل آن را دید.

در واقع اَپل دنیاى موسیقی، تلفن هوشمند، رایانه، حتی تبلیغات را به شدت تحت تاثیر قرار داد که همچنان به نفوذ و تاثیر خود ادامه می دهد. این شرکت دارای سطح بالایی از وفاداری به برند توسط طرفدارن خود مى باشد و به عنوان برند برتر دنیا شناخته می شود. اپل بزرگترین شرکت فناوری اطلاعات در جهان مى باشد و در ضمن اپل سومین تولید کننده بزرگ گوشى هاى هوشمند جهان پس از سامسونگ (Samsung) و هوآوی (Huawei) مى باشد. در سال ١٩٨٠ میلادى، به سرعت شرکت اپل با عرضه اولیه سهام خود به موفقیت مالی بسیارى بالایى رسید. جعبه آبی یک ابزار تکنولوژی بود که تماس های تلفنی راه دور را به صورت رایگان از طریق اپراتور AT&T میسر می ساخت، که اولین همکاری جابز و وازنیاک بود، البته تماس های تلفنی با این دستگاه غیرقانونی بودند. استیو جابز دفتر جدید خود را “سیبرى” نامیده بود. استیو جابز به فرزند خواندگى توسط پل (Paul) و کلارا (Clara Jobs) جابز هاگوپیان (Nee Hagopian) پذیرفته شد. عکس های آیفون که در تبلیغات استفاده می شوند، همواره ساعت ٩.٤١ صبح را نشان می دهند، در واقع این زمان بود که اولین آیفون توسط استیو جابز معرفی شد.

اَپل ٢ سریعترین کامپیوتر شخصی آن دوران بود و در ابتدا توسط استیو وازنیک طراحی شده بود. امروزه بیشتر افراد با داستان پدید آمدن شرکت اپل و حوادث پیرامون آن به خوبى آشنا هستند، بنابراین در اینجا تنها به بررسى نکات جالبى درباره شرکت اپل مى پردازیم. دو مدل اول آیفون در یک نسخه ٢ گیگابایتی و نسخه ٨ گیگابایتی، به ترتیب به مبلغ ٤٩٩ دلار و ٥٩٩ دلار فروخته مى شد. در ابتدا این مدل تنها در رنگ آبی عرضه مى شد و سپس در سیزده رنگ دیگر نیز منتشر شد. یک تیم با ١٠٠٠ کارمند به صورت مخفیانه روى این پروژه کار مى کردند که در نهایت آیفون را تولید نمودند. اپل ١ اولین رایانه هاى شخصی بودند که قابلیت اتصال به یک نمایشگر ویدئویی را داشتند، و اپل ٢ اولین رایانه هاى شخصی بودند که قابلیت نمایش رنگ و برنامهنویسی در زبان بیسیک را داشتند. در ژوئن ٢٠١٨ میلادى، این محصول اپل در خانه حراجى ار ار (RR Auction) در ایالات متحده آمریکا فروخته شد.