درخواست تجدید نظر Cydia پس از رد شکایت غیر رسمی اپ استور علیه اپل

SaurikIT متعلق به جی فریمن است، که یکی از چندین توسعه‌دهنده و شرکتی است که طی چند سال گذشته از اپل به دلیل رفتارهای ضدرقابتی در رابطه با اپ استور شکایت کرده است، با سایرین از جمله Epic Games خالق Fortnite، سرویس پخش موسیقی Spotify، صفحه کلید FlickType. خالق برنامه Kosta Eleftheriou و موارد دیگر.

Cydia در اوایل سال 2008 راه اندازی شد، چند ماه قبل از فروشگاه App خود اپل. این برنامه به کاربرانی که آیفون یا آیپد خود را جیلبریک می کنند، اجازه می دهد تا برنامه های خارج از اپ استور را نصب کنند، همچنین تم ها و ترفندهایی را که ظاهر و عملکرد iOS را سفارشی می کند، نصب کنند. به عنوان مثال، مدت‌ها قبل از اینکه اپل مرکز کنترل را در آیفون معرفی کند، یک توییک در Cydia به نام SBSettings وجود داشت که عملکرد مشابهی را ارائه می‌کرد.

اپل بارها انحصار اپ استور را تکذیب کرده است، زیرا با رقابت از سوی فروشگاه Google Play در دستگاه های اندرویدی مواجه است. اپل همچنین بارها از مزایای حریم خصوصی و امنیتی اپ استور حمایت کرده و استدلال کرده است که فروشگاه های برنامه شخص ثالث در آیفون می توانند کاربران را در معرض کلاهبرداری، بدافزار و سایر خطرات قرار دهند.منبع

طبق اسناد دادگاه، شرکت مادر Cydia SaurikIT, LLC پس از اینکه قاضی ناحیه ایالات متحده، Yvonne Gonzalez Rogers شکایت ضد انحصار این شرکت علیه اپل را در ماه گذشته رد کرد، درخواست تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر ایالات متحده برای حوزه نهم ارائه کرده است.

در این دادخواست ادعا شده بود که Cydia “اپ استور قبل از اپ استور” و “اولین راه حل جامع” برای گسترش قابلیت های آیفون است، اگرچه شایان ذکر است که یک اپ استور غیررسمی دیگر به نام Installer قبل از Cydia راه اندازی شد.

ویژگی cydia vs apple
SaurikIT در اواخر سال 2020 از اپل شکایت کرد و ادعا کرد که این شرکت دارای انحصار غیرقانونی بر توزیع برنامه های iOS است، زیرا اپ استور تنها بازار مجاز است که کاربران می توانند برنامه ها را روی آیفون و آی پد دانلود کنند. در این شکایت همچنین ادعا شده است که اپل “به طور مداوم سعی کرده است فروشگاه های برنامه های جایگزین، از جمله Cydia را از بین ببرد.”