داستان برند: اپل، برندی که جهان را فتح کرد

زیراکس نیز در آن زمان یک مرکز تحقیقاتی به نام Xerox PARC در آمریکا تأسیس کرده بود. شرکت زیراکس نیز در مقابل ۱۰۰ هزار از سهم اپل را با قیمت هر سهم ۱۰ دلار پیش از عرضهی اولیهی سهام این کمپانی خریداری کرد که سوددهی بالا و کم ریسکی را برای زیراکس مجله خبری iphone-mobile به ارمغان آورد. در آن زمان اپل با ارزشی معادل ۱.۸ میلیارد دلار وارد بازار سهام شد و همین کافی بود تا از بین ۱۰۰۰ کارمند این شرکت بیش از ۴۰ نفر یک شبه به افرادی میلیونر تبدیل شوند.کامپیوتر شخصی اپل ۳کامپیوتر اپل ۳ نیز در سال ۱۹۸۰ و با قیمتی بین ۴۳۴۰ دلار تا ۷٫۸۰۰ دلار معرفی و قرار شد حکم رایانهی تجاری و پرچمدار اپل را داشته باشد، اما به دلیل مشکلاتی که برای این محصول بهوجود آمد چنین اتفاقی رخ نداد. در سال ۱۹۸۲، شرکت جوان مایکروسافت شروع به ساختن چند نرمافزار برای پروژهی رمزآلود مک اپل کرد؛ اما ردموندیها به طور همزمان کار بر روی یک رابط کاربری گرافیکی (ویندوز) برای رایانههای شخصی آیبیام را نیز انجام میدادند.کامپیوتر اپل لیزااما در سال ۱۹۸۳ اپل همچنین رایانهای به نام لیزا را با قیمت ۹۹۹۵ دلار معرفی کرد.

بدیهی است که انتشار نرمافزار یادشده یکی از مهمترین عواملی بود که به فروش موفق رایانهی اپل ۲ کمک کرد و باعث شد این شرکت پایههای محکمی در صنعت رایانههای شخصی برای خود ایجاد کند.پیش از معرفی رسمی VisiCalc، تحلیلگری به نام بنجامین ام روزن، پس از بررسی مختصر این نرمافزار نظر خود را اینگونه بیان کرد: «VisiCalc بسیار قدرتمند و کامل و کارکرد آن آسان و مناسب است و همین مشخصهها باعث میشود احتمالا این نرمافزار به یکی از پرفروشترین نرمافزارهای تاریخ مبدل شود. در نهایت در فاصلهی بین سالهای ۱۹۷۶ تا سپتامبر ۱۹۷۷، ۲۰۰ عدد رایانهی اپل وان تولید شد.با در نظر گرفتن اینکه هر ۲۰۰ کامپیوتر اپل وان ساختهشده به فروش رفت، میتوان این محصول را یک دستگاه موفق دانست. مشکل دیگری که این محصول داشت، این بود که هیچ جعبهای برای آن در نظر گرفته نشده بود.بردی که جابز و وزنیاک برای شرکت بایت آماده کرده بودندترل در ابتدا به این برد هم امیدی نداشت؛ اما جابز نهایتا وی را متقاعد کرد تا به قرارداد عمل کند و مبلغ مورد نظر را به شرکت جوان اپل بپردازد.

جابز دوست خود وین را متقاعد کرد که با دریافت ۱۰ درصد از سهام شرکت تازه تأسیس، به عنوان زیردست وی و استیو وزنیاک مشغول به کار شود. این شرکت با پرداخت ۲.۵ میلیون دلار به شرکت آرم، ۴۳ درصد از سهام این سازندهی سیپییو را از آن خود کرد. اما در آن زمان کمتر کسی فکر میکرد این محصول بتواند نهتنها اپل بلکه صنعت موسیقی را به طور کامل متحول کند.همزمان با معرفی آیپاد، شرکت اپل نسخهی جدید سیستمعامل مک اواس ایکس را منتشر کرد. این محصول یکی از انقلابیترین محصولات فناوری در کل تاریخ محسوب میشود. خرید NeXT امکان استفاده از پیشرفتهای قابل ملاحظهی این کمپانی در زمینهی نرمافزار را در اختیار اپل قرار داد که حاصل آن تغییرات بنیادین و مثبت در سیستمعامل مک بود. با وجود اینکه استیوجابز یکی از مؤسسان اپل بود، اما در فاصلهی بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۶ از این شرکت اخراج شد.

استیوجابز در این سال و درست یک روز پس از معرفی آیفون ۴ اس در سن ۵۶ سالی از دنیا رفت.کامپیوتر حرفهای مک پرو اپلدر سال ۲۰۱۳ و در جریان برگزاری کنفرانس جهانی توسعهدهندگان، اپل از نسل جدید و کاملا بازطراحی شدهی مکپرو رونمایی کرد. من فکر میکنم نام اپل به دلیل همین موضوع به ذهن او خطور کرد یا شاید این بازخورد طبیعت بود. سالی که شاید برای بسیاری از طرفداران اپل یکی از غمانگیزترین زمانها بود. این دستگاه همانند نسل پیشین خود یک ماشین پیشگام بود که از گرافیک رنگی بهره میبرد و حافظهی آن از نوع نواری بود که البته بعدا به فلاپی ۵.۲ اینچی ارتقاء یافت. آیپاد، محصول انقلابی اپل در صنعت مولتیمدیادر سال ۲۰۰۱، ۴ سال پس از تغییرات زیر ساختی استیو جابز در اپل، این کمپانی محصولی انقلابی به نام آیپاد را معرفی کرد که با قیمت ۳۹۹ دلاری خود از پنج گیگابایت حافظهی داخلی ذخیرهسازی بهره میبرد و میتوانست ۱۰۰۰ فایل صوتی امپی۳ را در خود نگهدارد. کوپرتینونشینها بهلطف جهشی در ارزش سهام خود، موفق شدند تا پیش از آمازون، غول خردهفروشی آنلاین دنیای فناوری، بهعنوان نزدیک رقیب این شرکت، به چنین دستاوردی دست پیدا کنند.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت مجله خبری iphone-mobile.