بررسی آیفون 12 و آیفون 12 پرو اپل

تراشهی جدید اپل در ۳ مورد از ۴ آزمون گرافیکی GFXBench نرخ فریم ۳ رقمی را در حالت Offscreen بهدست میآورد و همین موضوع لزوم استفاده از نمایشگری با نرخ فریم بالا را بیشازپیش روشن میکند.در جریان رونمایی آیفون ۱۲ اپل از همکاری با توسعهدهندهی بازی League of Legends پرده برداشت؛ اما باید توجه داشت که برای داشتن تجربهای مطلوب از چنین بازیهایی در سبک MOBA، نرخ فریم بالا یکی از اصلیترین پیشنیازها است. بسیاری امیدوار بودند که اپل آیفونهای ۲۰۲۰ را به نمایشگرهای ۱۲۰ هرتزی ProMotion تجهیز کند؛ اما علاقهمندان احتمالا باید برای داشتن چنین قابلیتی منتظر آیفونهای ۲۰۲۱ باشند. اپل میگوید LiDAR سرعت فوکوس را ۶ برابر افزایش میدهد.بهکمک ماژول LiDAR آیفونهای حرفهای اپل بهطرز محسوسی در اپهایی همچون Measure یا بازی Angry Birds، سطوح را سریعتر و دقیقتر تشخیص میدهند. ترکیب رابط سریع iOS با پنلهایی با نرخ نوسازی تصویر ۱۲۰ هرتزی تجربهی کاربری را بهبود چشمگیری خواهد داد؛ اما گویا اپل در دوراهی 5G و این ویژگی انتخاب سخت خود را برای سال جاری انجام داده است.

از تغییرات مهم دیگر میتوان به فشردهتر شدن طراحی رابط کاربری تماسها و سیری اشاره کرد؛ چراکه اکنون دیگر تمام صفحه را اشغال نمیکنند. آیفونهای جدید اپل بهصورت پیشفرض با سیستمعامل iOS 14.1 بهفروش میرسند، این نسخه درمقایسهبا iOS 14 تفاوت فاحشی ندارد و کلیدیترین قابلیت جدید آن، پشتیبانی از پخش و ویرایش ویدئوهای ۱۰ بیتی HDR در اپلیکیشن Photos روی گوشیهای آیفون ۸ بهبعد است؛ البته iOS 14 بهخودی خود انبوهی از تغییرات بصری و ویژگیهای جدید را درمقایسهبا iOS 13 دراختیار کاربر میگذارد که در ادامه به تعدادی از مهمترین موارد اشاره میشود. آیفونهای ۱۲ و ۱۲ پرو بهترتیب با ثبت مدتزمان ۲۲۵ و ۲۰۸ دقیقه عملکرد تقریبا مشابهی دارند؛ اما بهترتیب کاهش ۶۷٫۴۴ و ۱۶٫۹ درصدی شارژدهی را درمقایسهبا نسل گذشته تجربه میکنند. بدینترتیب آیفون ۱۲ و ۱۲ پرو بهترتیب با پایداری ۷۰٫۸ و ۷۱٫۷ درصدی کار خود را در آزمون استرس 3DMark Wild Life پایان میدهند.

از بین تمام تغییرات کوچکوبزرگ آیفون ۱۲، زبان طراحی برجستهترینشان است؛ طراحان اپل فریم محدب نسلهای پیشین را کنار گذاشته و با الهامگرفتن از زبان طراحی آیپد پرو و صدالبته مدلهای خاطرهانگیز آیفون ۴ / ۵، قطعات گوشی را روی اسکلتی با سطوح تخت و گونیایی سوار کردهاند، از سوی دیگر برای نمای جلو و پشت دو گوشی نیز پوششهای کاملا تخت انتخاب کرده و با دقتی مثالزدنی، همسطح با لبههای فریم کار گذاشتهاند تا بدین ترتیب ساختار متقارن گوشیها حفظ و زبان طراحی بخشهای مختلفشان همخوانی داشته باشد. در هر صورت ما سرعت خواندن و نوشتن حافظهی NVMe دو گوشی را با استفاده از اپلیکیشن PerformanceTest ارزیابی میکنیم. اپل گوشی آیفون ۱۲ را در رنگهای مشکی، سفید، قرمز، سبز و آبی بهفروش میرساند؛ درحالیکه آیفون 12 پرو در رنگهای خاکستری، طلایی، آبی و نقرهای دردسترس قرار دارد. کاربر میتواند ویجتهای مختلف را در ابعاد ۲×۲، ۲×۴ و ۴×۴ در تمامی صفحات قرار دهد. قطر صفحهنمایش آیفون ۱۲ پرو درمقایسهبا آیفون ۱۱ پرو افزایش ۰٫۳ اینچی تجربه میکند و هماکنون چه به لحاظ نسبت «نمایشگر به بدنه» چه ابعاد با آیفون ۱۲ برابر است.

نمایشگرهای تمامصفحهی آیفون ۱۲ / ۱۲ پرو از ۳ ضلع با حاشیههایی باریک و از سمت ضلع بالا با بریدگی مستطیلی نسبتا عریض حاوی دوربین سلفی و ماژولهای FaceID محدود شدهاند؛ مهندسان اپل برخلاف تصور قبلیمان، هیچ تغییری در ابعاد بریدگی نمایشگر ایجاد نکردهاند. آیفون ۱۲ پرو از LiDAR برای فوکوس دقیقتر و سریعتر در عکاسی شامل حالت پرتره و فیلمبرداری در تاریکی نیز بهره میگیرد. آیفون ۱۲ برای عکاسی پرتره از دوربین واید استفاده میکند و جداسازی سوژه از پسزمینه را با اتکا به نرمافزار و واحد پردازش عصبی A14 انجام میدهد. اپل میگوید با اتکا بر قدرت پردازشی خیرهکننده GPU ،CPU، موتور پردازش عصبی و ISP تراشهی A14، سه قابلیت نرمافزاری Smart HDR 3، Night Mode و Deep Fusion را دراختیار کاربر میگذارد. بهموجب این ویژگی، کاربران آیفون ۱۲ پرو / ۱۲ پرو مکس درکنار تمام دادههای استاندارد RAW، دادههای مربوط به پردازش تصویر اپل را نیز دراختیار داشته باشند.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری iphone-mobile لطفا از سایت ما دیدن کنید.