این تنها مشکل اپل نبود

از اپل نسل 1، اپل نسل 2، روزهای معرفی مکینتاش و صنعت DPT می گوییم تا برسیم به آیفون های جذاب بازار در این روزها که هر کاربر گوشی هوشمندی را شیفته ی خود می کند. جرقه ی اکثر تکنولوژی های امروز، از یک گاراژ زده شده است. درست است که این ایده بسیار ناب و شگفت انگیز بوده است، با این حال وز دوست نداشت که با کامپیوتر ساخت خود، جهان را تغییر دهد. فکر اینکه اپل تنها توانست 200 دستگاه از کامپیوترهای نسل اول خود را به فروش برساند بسیار قابل تامل است. استیو جابز کامپیوترهای کارکرده را جمع آوری می کرد و زمانی که فروشگاه بایت قطعات لازم را تهیه نمی کرد، جابز از قطعات بانک کامپیوترهای کارکرده برای ساخت کامپوتر جدید استفاده می کرد. اپل کامپیوتری را طراحی کرد که با استفاده از دسکتاپ می توانست تمام فعالیت های پردازشی روی مادربرد را در مقابل چشمان کاربران قرار دهد.تمام 6 میلیون سری کامپیوترهای اپل 2، طی 16 سال تولید شدند و به فروش رفتند.

به دلیل مهندسی های صورت گرفته گرمای تولیدی از سوییچینگ پاور بسیار کم شد و به همین دلیل امکان قرار دادن برد درون پوشش پلاستیکی فراهم شد. جابز با فروشگاه بایت معامله ای ترتیب داد تا هر 50 قطعه به کار رفته در کامیپوتر نسل اول اپل را یکجا برای او فراهم کنند. به همین دلیل به فکر افتادند که با طراحی نسل دوم این کامپیوترها مسیر تازه ای را آغاز کنند.اپل نسل دوم در آپریل 1977 و در فستیوال کامبوج غرب و در رقابت با نام های بزرگی چون PET ظاهر شد. همه چیز از ملاقات استیو جابز و وزنیاک شروع شد.دانستن اینکه چرا نام اپل، اپل شد و چگونه اپل این مسیر طولانی را پیمود ، داستان Apple I و Apple II و ماجرای Xerox و ماوس یک دکمه ای اپلخالی از لطف نخواهد بود. اینکه لیزا قرار بود پروژه ای ارزان باشد و گران شد، یکی از ایرادات وارد به استیو جابز بود.

جابز اما کمی دورتر را نیز می دید و همزمان روی پروژه ی Lisa کار می کرد. همه سکوت کردند و بار دیگر اسکولی گفت که تنها یکی از میان جابز و وی باید در شرکت بماند و دیگری باید شرکت را ترک کند. اولین مدیر عامل شرکت اپل میشل اسکات بود و پس از اسکات هم، مارک مارکولا مدیر عامل اپل شد. جابز با جمع کردن دوستان و آشنایان و فامیل خود پشت میز آشپزخانه اش و در اخیار قرار دادن قطعات برای لحیم کاری و ساخت کامپیوتر نسل اول اپل، بازاری را برای Apple I فراهم آورد و پس از تست کردن کامپیوتر، آنها را به فروشگاه بایت منتقل می کرد تا به فروش برسد. زمانی که مارکولا تصمیم به بازنشستگی در اپل گرفت، شرکت به فکر انتخاب جایگزین برای او افتاد. اسکولی در جلسه ملاقاتش با جابز، موضوع مالی و شرایط سخت اقتصادی شرکت را مطرح کرد .

همین ایده بود که باعث تفاوت بنیادین در محصولات اپل با دیگر رقبای آن شد. اگر قیمت آن روزهای Lisa را به قیمت امروز دلار تبدیل کنیم، خرید هر کامپیوتر لیزا به اندازه ی یک خودروی خانوادگی با قیمت متوسط هزینه مجله خبری iphone-mobile بر می داشت. واسط گرافیکی لیزا خیلی بهتر از مکینتاش بود و به همین دلیل لیزا برنده ی این مسابقه شد. ماشینی که همانند جد خود شگفت انگیز بود. اپل تا کنون 4 بار سهام خود را تقسیم کرده است، یک بار در سال1987، بار دیگر در سال 2000، بار سوم در سال 2005 و آخرین بار هم در سال 2014 . برکلین یک کامپیوتر Apple II را از انتشارات قرض گرفت و آخر هفته های خود را با سر و کله زدن با این کامپیوتر می گذراند. به نظر می توان معنای نهفته در لوگوی اولیه اپل را دلیلی محکم برای دیگر طراحی های لوگوی اپل دانست. و به همین ترتیب بود که اسکولی به اپل معرفی شد. دو استیو داستان اپل، با هم در باشگاه کامپیوتر Homebrew حاضر شدند، این باشگاه شامل شرکت هایی بود که به زمینه ی کامپیوتر علاقه مند بودند و در سال 1975 در پارک ملنو کالیفرنیا دور هم جمع آمده بودند و وز برای اولین بار بود که اولین MITS را دید.