اپل شبکه اجتماعی روسیه VKontakte و Mail.ru را به اپ استور بازیابی کرد

اپل سه هفته پس از حذف برنامه‌های روسی برای شبکه اجتماعی VKontakte و ارائه‌دهنده ایمیل Mail.ru به App Store، آن‌ها و سایر برنامه‌های متعلق به VK را در پاسخ به تحریم‌های بریتانیا (از طریق روزنامه گاردین).

ما از اپل خواسته ایم تا در مورد این تغییر نظر بدهد و در صورت شنیدن پاسخ، این مقاله را به روز خواهیم کرد.

اپل در بیانیه‌ای در آن زمان گفت: «این برنامه‌ها توسط توسعه‌دهندگانی توزیع می‌شوند که اکثریت آن‌ها یا اکثریت آن‌ها تحت کنترل یک یا چند حزب تحریم‌شده توسط دولت بریتانیا هستند».

تنها چیزی که می‌توانیم با اطمینان بگوییم این است که بار دیگر، اپل سیاست‌های اپ استور خود را با عدم شفافیت کامل اجرا می‌کند و فکر می‌کند که در قبال اقدامات خود پاسخگو نخواهد بود. در حالی که خوشحالیم که آن برنامه‌ها را بازیابی می‌کنیم، زیرا برخی از فعالان و اعضای سازمان‌های جامعه مدنی هنوز از آن‌ها استفاده می‌کردند، اما اپل را به دلیل روش مستمر، نامنظم و غیرشفاف مدیریت محتوا در اپ استور محکوم می‌کنیم.

لوگوی vk
این دو سرویس، که می‌توان آن‌ها را نسخه‌های خانگی فیس‌بوک و جی‌میل توصیف کرد، پس از بسته‌ای از تحریم‌ها که توسط دولت بریتانیا وضع شد و ده‌ها مدیر اجرایی گازپرومبانک، یک بانک روسی با پیوند به VK را تحت تأثیر قرار داد، لغو شدند. این تحریم ها در پاسخ به همه پرسی ساختگی مقامات روسیه در مناطق اشغالی اوکراین بود.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.منبع

بلافاصله مشخص نشد که چرا اپل این برنامه ها را بازیابی کرد، زیرا مالکیت VKontake و Mail.ru از زمان حذف برنامه ها تغییر نکرده است و رهبری Gazprombank و Sberbank همچنان توسط دولت بریتانیا تحریم شده اند. با این حال، ممکن است تصمیم اپل مربوط به استفاده فعالان از هر دو سرویس باشد.

این برنامه‌ها روز دوشنبه دوباره در اپ استورهای جهانی ظاهر شدند، همانطور که توسط پروژه نظارت بر سانسور اپل مشخص شد. بنیامین اسماعیل، کارگردان این پروژه گفت روزنامه گاردین:

هر دو برنامه VKontake و Mail.ru در لیستی قرار گرفتند که اپل به طور قانونی موظف بود در طول راه اندازی اولیه به دارندگان آیفون جدید در روسیه برای دانلود نشان دهد تا زمانی که اپل فروش محصولات خود را در این کشور متوقف کند.