اپل در اواخر سال 2024 یا 2025 دور شدن از تراشه های مودم کوالکام را آغاز می کند


طبق گزارش جدید اپل می‌خواهد از سال 2024 جایگزین تراشه‌های مودم کوالکام را که در آیفون‌ها استفاده می‌کند آغاز کند. بلومبرگ. اپل چندین سال است که با هدف کاهش اتکای خود به کوالکام، روی فناوری تراشه مودم داخلی کار می کند.

سه گانه ویژگی مودم 5G اپل
اپل در ابتدا می خواست تراشه های مودم خود را در اوایل سال 2023 معرفی کند، اما تحلیلگر اپل، مینگ چی کو، در اواخر سال 2022 گفت که اپل باید در آینده نزدیک همچنان به کوالکام تکیه کند زیرا تلاش های توسعه اپل “شکست خورده است”. در آن زمان، کو گفت که اپل به کار بر روی تراشه های 5G خود ادامه خواهد داد، اما این توسعه به موقع برای عرضه آیفون های 2023 انجام نخواهد شد. بلومبرگگزارش موافق است. توسعه تراشه مودم با تاخیر مواجه شده است و اپل برای پایان دادن به اتکای خود به کوالکام از عرضه آهسته استفاده خواهد کرد. اپل با استفاده از تراشه مودم خود در یک دستگاه شروع می‌کند، قبل از اینکه به سایر دستگاه‌ها عرضه شود. انتقال از کوالکام ممکن است تا سه سال طول بکشد.

علاوه بر انتقال به تراشه‌های داخلی خود که از سال 2024 شروع می‌شود، اپل می‌خواهد استفاده از قطعات بی‌سیم Broadcom را در سال 2025 متوقف کند. اپل در حال کار بر روی یک تراشه WiFi و بلوتوث است که جایگزین قطعاتی شود که در حال حاضر از Broadcom تهیه می‌کند. اپل در سال 2020 قراردادی سه و نیم ساله با Broadcom برای قطعات و ماژول های بی سیم امضا کرد که این قرارداد در اواسط سال 2023 منقضی می شود.

در حالی که اجزای جداگانه برای جایگزینی سخت افزارهای کوالکام و برادکام در حال حاضر در حال توسعه هستند، بلومبرگ اپل همچنین در حال کار بر روی تراشه‌ای است که مودم سلولی، وای‌فای و بلوتوث را در یک جزء ترکیب می‌کند. Broadcom همچنین تراشه‌های فرکانس رادیویی و تراشه‌های شارژ بی‌سیم را به اپل عرضه می‌کند که اپل در حال کار بر روی جایگزینی هر دوی آنها است.

اپل تراشه‌های سری A خود را برای آیفون و تراشه‌های سری M برای مک طراحی می‌کند و جایگزینی تراشه‌های مودم و قطعات بی‌سیم از زمان مناقشه کوالکام در اولویت بوده است. اپل در سال 2017 یک نبرد حقوقی را علیه کوالکام آغاز کرد و کوالکام را متهم کرد که به طور غیرمنصفانه حق امتیاز برای فناوری هایی که هیچ ربطی به آن نداشت، دریافت می کند. اپل می‌خواست با تغییر به 5G از کوالکام دور شود تا پرداخت هزینه‌های کوالکام را متوقف کند و در عوض از فناوری اینتل استفاده کند، اما اینتل نتوانست تراشه‌های 5G را مطابق با استانداردهای اپل تولید کند.

اپل مجبور شد دعوای خود را با کوالکام حل و فصل کند و از آن زمان از تراشه‌های مودم 5G کوالکام برای سری‌های آیفون و آی‌پد استفاده کرده است. اپل در سال 2019 کسب و کار تراشه های مودم اینتل را خریداری کرد تا در توسعه تراشه ها شروع به کار کند و سال 2024 ممکن است سریع ترین زمانی باشد که این فناوری در نهایت به اندازه کافی پیشرفت کند تا اپل کوالکام را به تدریج کنار بگذارد.منبع